امروز: چهارشنبه, ۱۰ آذر , ۱۴۰۰ - - Wednesday, 1 December , 2021
3:30:00 - پنج‌شنبه 1 ژانویه 1970
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
گازوئيل مصرفي تهران و کرج يورو ۴ است
گازوئيل مصرفي تهران و کرج يورو ۴ است
خبرگزاري آريا-رئيس امور مهندسي توليد شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران گفت: حدود ۵۰ درصد گازوئيل مصرفي در بخش حمل و نقل کشور، يورو ۴ است که در برخي کلانشهرها از جمله تهران و کرج و حومه آنها توزيع مي‌شود.به گزارش خبرگزاري آريا، سعيد ناقدي‌نيا گفت: هم اکنون روزانه حدود ۱۰۰ ميليون ليتر […]

گازوئيل مصرفي تهران و کرج يورو 4 است

خبرگزاري آريا-رئيس امور مهندسي توليد شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران گفت: حدود ۵۰ درصد گازوئيل مصرفي در بخش حمل و نقل کشور، يورو ۴ است که در برخي کلانشهرها از جمله تهران و کرج و حومه آنها توزيع مي‌شود.
به گزارش خبرگزاري آريا، سعيد ناقدي‌نيا گفت: هم اکنون روزانه حدود ۱۰۰ ميليون ليتر گازوئيل در کشور توليد مي‌شود که ۶۰ ميليون ليتر آن در بخش حمل و نقل مصرف مي‌شود.
وي با بيان اين‌که نيمي از گازوئيل مصرفي در بخش حمل و نقل با استاندارد يورو ۴ توليد مي‌شود، افزود: دو پالايشگاه اراک و تهران در مجموع ۳۰ ميليون ليتر گازوئيل يورو ۴ توليد مي‌کنند که اين مقدار در تهران و کرج و حومه آن‌ها توزيع مي‌شود.
به گفته ناقدي‌نيا، گازوئيل در داخل شهرها تنها براي اتوبوسراني و در خارج شهرها براي مصرف خودروهاي سنگين عرضه مي‌شود.
احتراق ناقص گازوئيل و بنزين محرز است
رئيس امور مهندسي توليد شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران با تاکيد بر اين که آلودگي هوا کاملا به احتراق ناقص خودروها مربوط مي‌شود، تصريح کرد: همه نهادها از جمله سازمان حفاظت محيط زيست، شهرداري و … اذعان دارند که ناوگان حمل‌ونقل کشور فرسوده است، بنابراين اگر بهترين گازوئيل موجود در دنيا را هم به اين خودروها اختصاص دهيد، بازهم به دليل احتراق ناقص هوا را آلوده مي‌کنند.
وي درباره اين‌که گفته شده در آناليز هواي پايتخت وجود ۶۰ppm گوگرد ثابت شده است، اظهار کرد: بر اساس استاندارد يورو ۴، گوگرد فرآورده بنزين و گازوئيل بايد ۵۰ppm باشد. در اين ۱۰ppm ادعا شده احتمال خطا وجود دارد.
ناقدي‌نيا ادامه داد: اگر نمونه‌اي گرفته شده و درصد گوگرد آن ۶۰ppm يا بيشتر بوده، بايد اين نمونه نگه داشته شود و صحت و سقم آن با نظارت شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران و آزمايش دوباره، مشخص شود.
وي با تاکيد دوباره بر احتراق ناقص خودروها، به ويژه خودروهاي سنگين و ناوگان حمل‌ونقل عمومي، يادآوري کرد: حتي اگر اين ۱۰ Ppm اختلاف هم وجود داشته باشد، چقدر مي‌تواند بر آلودگي هواي شهر تهران تاثير داشته باشد؟!
به گفته وي، براساس شاخص‌هاي معرفي شده از سوي سازمان حفاظت محيط زيست، ستون مربوط به ميزان گوگرد در تابلوي نشان‌ دهنده آلودگي هواي تهران هميشه متعادل (زير خط مجاز) است. اين ستون به ذرات معلق (مربوط به هيدروکربن نسوخته) مربوط مي‌شود که هميشه از حد استاندارد فراتر است.
ناقدي‌نيا گفت: خودروهاي سنگين که از ساعت ۱۲ شب به بعد تردد دارند با فرسودگي خود و احتراق ناقص سبب آلودگي مي‌شوند و حتي اگر گازوييل يورو ۵ هم استفاده کنند اين آلودگي هست.
افزايش توليد گازوئيل يورو ۴ در سال آينده
رئيس امور مهندسي توليد شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي با بيان اين‌که از ابتداي سال آينده کل گازوئيل توليدي پالايشگاه تبريز يورو ۴ خواهد بود، گفت: هم اکنون توليد گازوييل اين پالايشگاه حدود ۸ ميليون ليتر است که با راه‌اندازي واحد مربوط تا پايان امسال، از ابتداي سال آينده توليد آن به يورو ۴ تبديل مي‌شود.
وي با اشاره به اين‌که توليد گازوييل پالايشگاه اصفهان نيز از اواخر سال آينده طبق استاندارد يورو ۴ خواهد شد، افزود: به اين ترتيب و با احتساب توليد پالايشگاه ستاره خليج فارس و راه‌اندازي واحد گوگردزدايي پالايشگاه بندرعباس، تا پايان سال آينده تمام گازوييل مصرفي در بخش حمل‌ونقل به يورو ۴ تبديل خواهد شد.
سال آينده ۱۶ کلانشهر کشور بنزين يورو ۴ مي‌گيرند
ناقدي‌نيا از افزايش ۸ کلانشهر ديگر به شهرهاي زير پوشش بنزين يورو ۴ در سال آينده خبر داد و گفت: هم اکنون توليد بنزين يورو ۴ و ۵ حدود ۴۰ ميليون ليتر در روز است که در ۸ کلانشهر کشور و حومه آنها توزيع مي‌شود.
وي افزود: با راه‌اندازي فاز دوم پالايشگاه ستاره خليج فارس و اجراي طرح‌هاي برخي پالايشگاه‌هاي ديگر، سال آينده ۱۶ کلانشهر زير پوشش بنزين يورو ۴ قرار خواهند گرفت.
ناقدي‌نيا تاکيد کرد: بنزين توزيعي در ۸ کلانشهر تهران، مشهد، اهواز، کرج، اصفهان، شيراز، اراک و تبريز و همچنين برخي شهرهاي حومه آنها، کاملا مطابق استاندارد يورو ۴ است.

خبر جدید  عناوین و برنامه‌های هفته بسیج اصناف اعلام شد
0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب