امروز: چهارشنبه, ۱۰ آذر , ۱۴۰۰ - - Wednesday, 1 December , 2021
3:30:00 - پنج‌شنبه 1 ژانویه 1970
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مظاهريان: قيمت مسکن نهايتا ۲ درصد بالاتر از نرخ تورم قرار خواهد گرفت
مظاهريان: قيمت مسکن نهايتا ۲ درصد بالاتر از نرخ تورم قرار خواهد گرفت
خبرگزاري آريا – برخي از کارشناسان معتقدند که ۵۰ تا ۷۰ درصد قيمت کنوني مسکن حبابي و غيرواقعي است، بنابراين در سال آينده شاهد سير نزولي قيمت مسکن خواهيم بود. به گزارش خبرگزاري آريا، وضعيت موجود بازار مسکن حاکي از آن است که معاملات ملک در شهر تهران، کاملا از رکود دست‌کم سه ساله خود […]

مظاهريان: قيمت مسکن نهايتا 2 درصد بالاتر از نرخ تورم قرار خواهد گرفت

خبرگزاري آريا – برخي از کارشناسان معتقدند که ۵۰ تا ۷۰ درصد قيمت کنوني مسکن حبابي و غيرواقعي است، بنابراين در سال آينده شاهد سير نزولي قيمت مسکن خواهيم بود.
به گزارش خبرگزاري آريا، وضعيت موجود بازار مسکن حاکي از آن است که معاملات ملک در شهر تهران، کاملا از رکود دست‌کم سه ساله خود خارج شده است. معاملات خريد آپارتمان، در يکي دو ماه منتهي به برگزاري انتخابات رياست‌جمهوري، به دليل صبر و انتظار فعالان بازار ناشي از رصد برنامه کانديداها، حالت انقباضي داشت، اما از اواسط تابستان، رشد مثبت حجم معاملات با شيب قابل ملاحظه آغاز شد. معدل بازار معاملات مسکن در ۱۰ ماه اول امسال، افزايش ۱۲ درصدي حجم خريد آپارتمان در تهران نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشان مي‌دهد. همچنين تعداد واحدهاي مسکوني فروخته‌شده در ماه‌هاي اخير بيش از ۱۶ هزار آپارتمان در هر يک از ماه‌هاي آذر و دي، بيانگر رونق در اين بازار است.
ميانگين قيمت مسکن در سال‌جاري نيز رشد حدود ۸ درصدي را نسبت به مدت مشابه در سال ۹۵ نشان مي‌دهد. با اين حال، متوسط قيمت مسکن در ماه گذشته، حدود ۱۵ درصد نسبت به دي‌ماه سال ۹۵ افزايش يافت.
البته بررسي وضعيت معاملات مسکن در بهمن ماه از طريق مشاوران املاک نشان مي‌دهد بازار مسکن پس از چند ماه رونق مناسب، در بهمن ماه دچار افت شده است؛ چراکه دو عامل تب دلار و افزايش قيمت‌هاي پيشنهادي منجر به تعلل خريداران مسکن شده و از سوي ديگر، کاهش قدرت پمپاژ نقديگي به طرف تقاضا اين بازار را تهديد مي‌کند.
سرازير شدن سرمايه‌ها به سمت سيستم بانکي براي دريافت سود ۲۰درصد گواهي سپرده، افزايش تقاضاي خريد دلار، بالا بردن قيمت‌هاي پيشنهادي و احتمال ورشکستگي صندوق پس‌انداز مسکن يکم به عنوان مهم‌ترين کانال پرداخت وام به خريداران مسکن، اين بازار را تحت تاثير قرار داده است.
افزايش قيمت مسکن اندک است
در اين شرايط و با توجه به اين‌که کمتر از يک ماه به پايان سال و آغاز سال ۱۳۹۷ باقي مانده، کارشناسان معتقدند که در سال آينده افزايش قيمت مسکن آن‌چنان نخواهد بود.
مديرکل دفتر برنامه‌ريزي و اقتصاد مسکن پيش‌بيني کرد که «احتمالا سال‌ آينده قيمت مسکن افزايش خواهد يافت.»
علي چگني متذکر شد: «بازار مسکن در سال آينده به لحاظ معاملات، قيمت‌ها و رشد پروانه‌هاي ساختماني بهتر از سال ۱۳۹۶خواهد بود. البته افزايش قيمت‌ها شايد اندکي بالاتر از تورم باشد، اما با اين حال شديد نخواهد بود.»
به گفته وي، «۴ سال است که قيمت مسکن با ثبات نسبي همراه بوده است. الان هم پيش‌بيني نمي‌کنيم که به لحاظ قيمت‌هاي معاملاتي اتفاق وحشتناکي بيفتد. اين‌که بعضي فروشندگان رقم‌هاي پيشنهادي را تا ۴۰، ۵۰درصد افزايش دهند، در بازار چنين ظرفيتي نيست، چراکه عرضه کافي وجود دارد.»
قيمت مسکن نهايتا ۲ درصد بالاتر از تورم باشد
حامد مظاهريان، معاون وزير راه و شهرسازي نيز درباره آينده بازار مسکن گفت: «پيش‌بيني ما براي سال آينده اين است که قيمت مسکن نهايتا ۲درصد بالاتر از نرخ تورم قرار گيرد.»
وي عنوان کرد: «مصارف و منابع صندوق پس‌انداز مسکن يکم روشن است و دولت نيز سياست تقويت اين صندوق را دنبال مي‌کند. در حال حاضر حدود ۳۶۰هزار نفر در اين صندوق حساب باز کرده‌اند و اميدوارم روزي برسد که اين رقم ۵۰درصد افزايش يافته است. اين نوع نظام پس‌انداز، سالم ترين فرآيند براي خانه‌دار شدن يک خانوار است.»
براي خريد مسکن دست نگه داريد
در اين ميان، يکي از اعضاي انجمن انبوه‌سازان با اشاره به افزايش قيمت مسکن در چند ماه گذشته، تاکيد کرد: «اگر خريداران عجله‌اي براي خريد مسکن ندارند، دست نگه دارند.»
عباس شوکتي با بيان اين‌که جهش قيمتي در چند ماهه گذشته بازار مسکن به دليل ورود سوداگران به اين بازار بوده است، تصريح کرد: «اين شوک قيمتي کاملا سوداگرانه است، در نتيجه به مردم توصيه مي‌شود خريد خانه خود را به تاخير بياندازند تا به نرخ واقعي خود برسد.»
وي افزود: «۵۰ تا ۷۰ درصد قيمت مسکن حبابي و غيرواقعي است، بنابراين اميدوار هستيم در سال آينده شاهد سير نزولي قيمت مسکن باشيم.»
اين فعال بازار مسکن گفت: «پيش‌بيني مي‌کنم قيمت مسکن در ارديبهشت ماه سال آينده ۲۰ درصد کاهش يابد. اين دلالان هستند که مي‌گويند، قيمت مسکن رشد پيدا کرده است، اما اين‌گونه نيست و اگر خريداران عجله‌اي براي خريد مسکن ندارند، فعلا دست نگه دارند.»
عضو انجمن انبوه‌سازان با اشاره به اين‌که در بازار مسکن رکودي وجود ندارد، تصريح کرد: «بازار مسکن در مقايسه با دهه ۸۰ رونق گرفته است، اما به دليل آن‌که برخي قيمت‌هاي پيشنهادي بسيار بالاتر از توان خريداران بوده، قدرت تحرک بيشتر در بازار مسکن گرفته شده است.»
–>

خبر جدید  چه کسانی یک روزه هزار گوشی را چمدانی وارد می‌کنند؟!
0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب