امروز: چهارشنبه, ۱۷ آذر , ۱۴۰۰ - - Wednesday, 8 December , 2021
3:30:00 - پنج‌شنبه 1 ژانویه 1970
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
فعال شدن کارگروه سازگاري با کم آبي
فعال شدن کارگروه سازگاري با کم آبي
خبرگزاري آريا-وزير نيرو: کارگروه ملي براي سازگاري با کم آبي پس از دو ماه کار فشرده دستگاه‌هاي مرتبط با آب و همکاري نزديک با تعدادي از استانداران تشکيل شد.به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از خبر گزاري صدا و سيما، رضا اردکانيان گفت: هيئت وزيران شب گذشته تشکيل کارگروه ملي سازگاري با کم آبي را […]

فعال شدن کارگروه سازگاري با کم آبي

خبرگزاري آريا-وزير نيرو: کارگروه ملي براي سازگاري با کم آبي پس از دو ماه کار فشرده دستگاه‌هاي مرتبط با آب و همکاري نزديک با تعدادي از استانداران تشکيل شد.
به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از خبر گزاري صدا و سيما، رضا اردکانيان گفت: هيئت وزيران شب گذشته تشکيل کارگروه ملي سازگاري با کم آبي را به تصويب رساند که رياست اين کارگروه به عهده وزير نيرو و اعضاي آن، معاونان سازمان برنامه و بودجه و سازمان حفاظت محيط زيست، وزراي جهاد کشاورزي، کشور و صنعت و معدن و تجارت است.
وي گفت: اصل موضوع اين است که اين پيام منتقل شود که اولا کم آبي يک موضوع مستمر در کشور ماست و اين گونه نيست که آن را موقتي بدانيم بنابراين ابتدا در سطح سازمان هاي دولتي و بعد در ساير بخش ها و قوا و در نهايت مصرف کنندگان محترم برنامه متناسب و سازگار طراحي و اجرا شود.
اردکانيان افزود: اساس اين مصوبه همکاري نزديک تر و بيشتر دستگاه هاي دولتي است که ضمن تاکيد بر وظايف ذاتي دستگاه ها چهار موضوع براي اين کارگروه تعريف شده است.
وي گفت: ابتدا تدوين و تعيين مباني ناظر بر توزيع کم آبي بين بخش هاي مختلف است که بر اين اساس همه حق آبه ها و تخصيص هاي بخش هاي مختلف شرب، بهداشت، صنعت، کشاورزي و محيط زيست گرچه محترم است ولي اين حق آبه ها براي سال هايي بوده که بارش طبيعي و نرمال دارند.
وزير نيرو افزود: از ابتداي مهر (شروع سال آبي جاري) تا امروز ميزان بارش ها به گونه اي است که حدود ۵۰ درصد کمتر از پارسال و ۵۰ درصد کمتر از ميانگين دراز مدت بوده بنابراين امسال، سال کم آبي است به همين دليل اين کم آبي بايد به شکل منطقي بين بخش هاي مختلف تقسيم شود و براي تدوين اصول آن اين کارگروه بايد کار کند.
اردکانيان گفت: وظيفه دوم کارگروه اين است که وقتي مباني تدوين شد در استان ها، استانداران به عنوان نماينده دولت با همکاري نزديک با دستگاه هاي مسئول، دست به کار شوند و براي احتمال کاهش آب برنامه ريزي کنند و روش هاي قابل قبولي را براي اين وضعيت تعيين کنند چون احتمالا سهم آب برخي از بخش ها کاهشي بيش از متعارف امسال پيدا مي کند که بايد براي آن برنامه ريزي کنند.
وي افزود: در همه استان ها شوراي حفاظت منابع آب براساس مصوبه هيات وزيران در سال ۸۷ تشکيل شده است در مصوبه ديشب هيئت وزيران تصميم گرفته شد روساي سازمان برنامه و بودجه هر استان و مديرکل صنعت و معدن و تجارت استان به ترکيب شوراي حفاظت منابع آب اضافه شوند و اين شورا با مديريت استاندار، برنامه ريزي لازم را انجام دهند و اگر منابع مالي نيز نياز داشتند و منابع موجود کافي نبود از منابع استان با صلاحديد هيئت دولت استفاده شود.
وزير نيرو از جمله ديگر وظايف کارگروه ملي براي سازگاري با کم آبي را همکاري و هماهنگي با جهادکشاورزي براي برنامه ريزي و اعمال انطباق الگوي کشت در مناطق مختلف برشمرد و گفت: اين موضوع بسيار حائز اهميت است و وظايف کارگروه به صورت مستمر و دائمي خواهد بود.
اردکانيان ادامه داد: اگر جامعه را با کمک مردم از بد مصرف کردن خارج کنيم قطعا شرايط مناسب تري خواهيم داشت و واقعيت اين است که درگير بد مصرفي هستيم، به عنوان مثال وزير جهادکشاورزي سياست هاي ممنوعيت و محدوديت کشت برنج به جز استان هاي گيلان و مازندران را با همکاري نمايندگان دولت در استان ها برنامه ريزي و اعمال مي کند البته راه حل هاي جايگزين براي معيشت کشاورزان طراحي خواهد شد و کارگروه هم وظيفه پشتيباني از تدابير استان ها و نظارت بر کار آنها را خواهد داشت.
وي گفت: شيوه هاي ديگر نيز از جمله کاهش آب مصرفي در برنامه هاي فضاي سبز شهرها با انتخاب الگوي مناسب تر براي تامين آب فضاي سبز درنظر گرفته شده است که با همکاري شهرداري ها و شوراها اجرا مي شود.

خبر جدید  فرآورش 214 ميليارد مترمکعب گاز
0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب