امروز: چهارشنبه, ۱۷ آذر , ۱۴۰۰ - - Wednesday, 8 December , 2021
3:30:00 - پنج‌شنبه 1 ژانویه 1970
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
فرآورش بيش از ۶ ميليارد مترمکعب گاز در پالايشگاه بيدبلند
فرآورش بيش از ۶ ميليارد مترمکعب گاز در پالايشگاه بيدبلند
خبرگزاري آريا-از ابتداي امسال تاکنون بيش از ۶ ميليارد مترمکعب گاز از سه منبع گازي در پالايشگاه بيدبلند فرآورش و به شبکه سراسري انتقال گاز تزريق شده است.به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از شانا، پالايشگاه گاز بيدبلند به عنوان نخستين پالايشگاه گاز در خاورميانه در ۱۸ کيلومتري شمال آغاجاري، ۳۲ کيلومتري غرب بهبهان و […]

فرآورش بيش از 6 ميليارد مترمکعب گاز در پالايشگاه بيدبلند

خبرگزاري آريا-از ابتداي امسال تاکنون بيش از ۶ ميليارد مترمکعب گاز از سه منبع گازي در پالايشگاه بيدبلند فرآورش و به شبکه سراسري انتقال گاز تزريق شده است.
به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از شانا، پالايشگاه گاز بيدبلند به عنوان نخستين پالايشگاه گاز در خاورميانه در ۱۸ کيلومتري شمال آغاجاري، ۳۲ کيلومتري غرب بهبهان و ۳۵ کيلومتري شرق ميانکوه در استان خوزستان واقع شده است. طراحي پالايشگاه از ابتدا به منظور تصفيه گازهاي ترش همراه منطقه آغاجاري و صدور به خارج از کشور انجام شد و ساختمان اوليه شامل  ۵ واحد تصفيه گاز با ظرفيت  mmscfd240 (Million Metric Standard Cubic Feet per Day)  است که واحدي براي سرعت جريان گاز در شرايط دما و فشار استاندارد به شمار مي‌آيد.
با علي‌محمد پوررضا، مديرعامل شرکت پالايش گاز بيدبلند درباره فعاليت‌هاي اين پالايشگاه در سال ۹۶ گفت‌وگو کرديم که در ادامه مي‌خوانيد:
آقاي پوررضا، با توجه به اين‌که امسال از سوي مقام معظم رهبري، سال اقتصاد مقاومتي، توليد و اشتغال نام‌گذاري شده بود، در پالايشگاه گاز بيدبلند براي تحقق اين هدف چه اقدام‌هايي انجام شد؟
تا پايان دي ماه در مقايسه با مدت مشابه پارسال حدود ۲۵ درصد افزايش توليد داشتيم که با دريافت حداکثري از حوزه صيانتي و مشترک پارس‌جنوبي از طريق خط پنجم سراسري محقق شد و ميزان توليد پالايشگاه در اين مدت به ۶ ميليارد و ۳۰۰ ميليون مترمکعب رسيد که حدود ۳ ميليارد از اين حجم با ۱۶ درصد افزايش، از حوزه پارس‌جنوبي تامين شده است.  تا بهمن ماه امسال، ۶ ميليارد مترمکعب گاز تصفيه شد که بر اين اساس، روزانه به‌طور ميانگين حدود ۱۸ ميليون مترمکعب گاز در پالايشگاه بيدبلند فرآورش مي‌شود، ظرفيت پالايش روزانه گاز در اين پالايشگاه نيز ۲۷ ميليون مترمکعب است.
پالايشگاه گاز بيدبلند آماده دريافت گاز از منابع سه‌گانه (آغار، پارس جنوبي از طريق خط پنجم و آغاجاري ) است. مخلوط گازهاي اين سه حوزه خوراک واحدهاي پالايش است که از دوبخش شيرين‌سازي و نم‌زدايي تشکيل مي‌شود. گاز خشک و شيرين خروجي در اين مرحله با استانداردهاي مورد تاييد شرکت ملي گاز از طريق تاسيسات تقويت فشار شهيد کاوه پيشه به خط اول سراسري تحويل  مي‌شود.
طرح تفکيک‌گر سه‌فازي مايعات گازي که با خلاقيت و ابتکار مهندسان اين پالايشگاه اجرايي شده از مهم‌ترين طرح‌هاي اجرا شده به منظور تحقق شعار اقتصاد مقاومتي، توليد و اشتغال در پالايشگاه بيدبلند است که تاثير قابل توجهي در ميزان توليد و صرفه‌جويي در پالايشگاه داشته است.
شاخص‌هاي عملکرد پالايشگاه گاز بيدبلند در آخرين ماه‌هاي سال ۹۶، چه تغييراتي داشته‌؟
فرآيندهاي شرکت در سال ۹۶ طبق مدل APQC  بازنگري شد که بر اين اساس، تعداد فرآيندها از ۳۹ فرآيند به ۴۵ فرآيند در سطوح اصلي، مديريتي و پشتيباني افزايش يافت، همچنين حدود ۲۶۰ شاخص تعيين شد که در بازه‌هاي زماني سه ماهه، ۶ ماهه و سالانه به طور مستمر در حال اندازه‌گيري و پايش هستند.
در فاصله زماني بين دهه فجر سال ۹۵ تا دهه فجر امسال، چه فعاليت‌هاي توسعه‌اي در  اين پالايشگاه انجام شد؟
در اين بازه زماني، فعاليت‌هاي توسعه‌اي گوناگوني در اداره مطالعات انرژي و تحليل سيستم‌هاي شرکت پالايش گاز بيدبلند انجام شد. به عنوان نمونه، پالايشگاه بيدبلند به دليل پيشينه و اين‌که نخستين پالايشگاه گاز خاورميانه است از خرداد امسال طرح استقرار نظام جامع مديريت دانش را آغاز کرد. هدف از اجراي اين طرح، کسب، نگهداري و تسهيم دانش‌هاي سازماني در شرکت پالايش گاز بيدبلند است، همچنين به منظور بهره‌گيري از انرژي‌هاي تجديدپذير در تامين توان الکتريکي مورد نياز ساختمان‌هاي اداري اين شرکت، طرح احداث نيروگاه ۳۰ کيلو واتي خورشيدي در دستور کار قرار گرفته و در حال طي مراحل برون‌سپاري است.
تا پايان دهه فجر امسال، چه طرح‌هايي به بهره‌برداري رسيدند و هدف از اجراي آنها چه بود؟
طرح تفکيک‌گر سه‌فازي مايعات گازي که به دليل اهميت محيط زيست و جلوگيري از سوزاندن گاز در  مشعل و صرفه‌جويي انرژي که با خلاقيت و ابتکار مهندسان اين پالايشگاه اجرايي شد از مهم‌ترين طرح‌هاي اجرا شده در پالايشگاه است. اجراي اين طرح به کاهش مصرف سوخت، بازيافت روزانه ۲۵۰۰۰ ليتر آب‌ مقطر و همچنين استحصال روزانه ۴۰۰۰ ليتر ميعانات گازي با کيفيت  منجرشده است. افزون بر اين، بازسازي مخازن تصفيه‌خانه آب خام شهيد پرخيده که به دليل قدمت زياد دچار فرسودگي شده بودند، بهسازي محوطه تلمبه‌خانه آب شهيد اسکندري از ديگر طرح هاي اجرا شده در پالايشگاه هستند.
تعويض تيپ مشعل‌هاي بلند که به وسيله کارکنان شرکت ساخته شده و ديگر شرکت‌هاي پالايش گاز کشور نيز متقاضي ساخت آن شده‌اند، از ديگر طرح‌هاي اجرا شده در پالايشگاه هستند. هدف از اجراي اين طرح، نوسازي محل سوخت گازهاي غيرقابل استفاده است که در ارتفاع حدود ۱۰۰ متري قرار دارند و به مرور زمان دچار فرسودگي شده‌اند.
چه طرح‌هاي قابل توجه ديگري در پالايشگاه بيدبلند اجرايي شده‌اند؟
سامانه ذخيره‌سازي و ارسال ميعانات گازي به کارخانه  NGL1600 پس از اجراي طرح تفکيک‌گر سه فازي به منظور ذخيره‌سازي و انتقال ميعانات گازي به اجرا در آمده و به بهره‌برداري رسيده است که بيشترين درصد قطعات اين طرح از محل منابع موجود تهيه شده است.
نصب سامانه اندازه‌گيري جريان سوخت گاز مشعل‌ها از ديگر طرح‌هاي اجرا شده در پالايشگاه است. تا پيش از اجراي اين طرح، امکان کنترل و پايش مصرف سوخت مشعل‌ها فراهم نبود، اما اجرا و نصب اين سامانه، سبب کنترل بهينه آن شده و کاهش ۲۰۰ هزار مترمکعبي سوختن گاز در اين بخش را به همراه داشته است. از ديگر اقدام‌هاي انجام شده در پالايشگاه مي‌توان به تعمير و بازسازي ديزل ژنراتور قديمي  اشاره کرد که سال‌ها پيش براي استفاده در بخش مسکوني ميانکوه تهيه شده بود و تا کنون بلا استفاده بود. اين ديزل ژنراتور اکنون در حال نصب در محل نيروگاه به منظور تامين برق اضطراري بخش‌هاي مهم و حياتي پالايشگاه در مواقع قطع برق است.
طرح نصب R.O (دستگاه تصفيه آب به روش معکوس) نيز با توجه به هدررفت روزانه حدود ۱۲۰۰ مترمکعب آب از برج خنک کننده پالايشگاه و به منظور صرفه‌جويي در مصرف آب تعريف شد و پيش‌بيني مي‌شود در پايان سال، مراحل نصب آن شروع شود که با تکميل و راه اندازي اين طرح، روزانه حدود ۶۰۰ مترمکعب آب صرفه‌جويي شود.
افزون بر طرح‌هاي ذکر شده، نصب دستگاه‌هاي اندازه‌گيري جريان آب توليدي در تاسيسات شهيد پرخيده، طرح تکميل سامانه CCTV و استفاده از هلي‌شات براي پايش وضع تيپ مشعل‌هاي بلند از ديگر طرح‌هاي اجرا شده در پالايشگاه گاز بيدبلند است.
چه اقدام‌هايي براي کاهش سوختن گازهاي مشعل انجام داده‌ايد؟
با توجه به ماهيت خوراک، منابع بالادستي و امکان کنترل جريان گاز در پالايشگاه، ميزان سوزاندن گازهاي مشعل را به حداقل رسانده‌ايم، به طوري که جز با هدف روشن نگه داشتن شعله مشعل‌ها، حداقل ميزان سوختن گاز در طول سال را داريم.
با توجه به اصلاحات انجام شده در سامانه اندازه گيري سوخت گاز و همچنين نصب شعله‌ياب روي مشعل اسيدي، در دو سال گذشته شاهد کاهش خيره‌کننده‌ حجم سوختن گازهاي ارسالي به مشعل‌ها بوده‌ايم، تا جايي که در دو سال اخير ميزان کاهش سوختن گازهاي ارسالي به مشعل روزانه حدود ۲۰۰ هزار مترمکعب ثبت شده است. از سوي ديگر، با توجه به فناوري قديمي مشعل‌هاي بلند پالايشگاه، اين مشعل‌ها با نمونه‌هاي جديد و روزآمد که قابليت بيشتري در پوشش دادن نيازهاي فرآيندي دارند، تعويض شدند. با اين کار، ميزان سوخت کمتري براي نگهداشت شعله مورد نياز است و پيش‌بيني مي‌شود با تعويض اين مشعل، بهبود زيادي در عملکرد مشعل‌ها و کاهش مصرف انرژي داشته باشيم.
يکي از مهم‌ترين اقدام‌هاي هر پالايشگاه براي حفاظت و مراقب از تاسيسات و حفظ عملکرد صحيح، انجام به‌موقع تعميرات اساسي است. امسال اين اقدام در پالايشگاه انجام شده است؟
بله، تعميرات اساسي يکي از مهم‌ترين اقداماتي است که هر ساله در پالايشگاه گاز بيدبلند اجرايي مي‌شود. اين تعميرات شامل اورهال واحد ۳۰۰ در سال ۱۳۹۶ بود که از پايان مرداد امسال آغاز شد و مانند سال‌هاي گذشته  مطابق برنامه در مدت ۳۰ روز با موفقيت به پايان رسيد.

خبر جدید  نقش سیاست در کاهش واردات نفت چین از آمریکا
0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب