امروز: دوشنبه, ۲۷ دی , ۱۴۰۰ - - Monday, 17 January , 2022
3:30:00 - پنج‌شنبه 1 ژانویه 1970
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تجاري سازي يک کاتاليست مهم در صنعت پتروشيمي
تجاري سازي يک کاتاليست مهم در صنعت پتروشيمي
خبرگزاري آريا-قرارداد تجاري سازي يک کاتاليست صنعت پتروشيمي در مراسمي با حضور مسئولان و معاونان وزارت نفت امضا شد.به گزارش خبرگزاري آريا، قرارداد تجاري سازي کاتاليست SAC 500 با حضور معاون وزير نفت در امور مهندسي، پژوهش و فناوري و مديرعامل شرکت ملي صنايع پتروشيمي بين شرکت پژوهش و فناوري پتروشيمي و پتروشيمي شازند امضا […]

تجاري سازي يک کاتاليست مهم در صنعت پتروشيمي

خبرگزاري آريا-قرارداد تجاري سازي يک کاتاليست صنعت پتروشيمي در مراسمي با حضور مسئولان و معاونان وزارت نفت امضا شد.
به گزارش خبرگزاري آريا، قرارداد تجاري سازي کاتاليست SAC 500 با حضور معاون وزير نفت در امور مهندسي، پژوهش و فناوري و مديرعامل شرکت ملي صنايع پتروشيمي بين شرکت پژوهش و فناوري پتروشيمي و پتروشيمي شازند امضا شد.
درحاشيه اين امضاي قرارداد، مديرعامل شرکت پژوهش و فناوري پتروشيمي در گفتگوي اختصاصي به خبرنگار ما گفت: کاتاليست SAC500 از خانواده کاتاليست‌هاي زيگلر ناتاست که در فرآيند دوغابي توليد پلي اتيلن سنگين قابل استفاده است.
اسماعيل قنبري افزود: اين کاتاليست از لحاظ فني با کاتاليست‌هاي وارداتي قابل رقابت است و مي‌تواند در واحدهاي توليدي لوله هاي پليميري مورد استفاده قرار گيرد.
وي افزود: اين کاتاليست قابليت جايگزيني کاتالسيت‌هاي وارداتي را داشته و از مزيت‌هايي مانند قيمت تمام شده به مراتب پايين‌تر، ضايعات کمتر در مراحل ساخت و مهمتر از همه دانش فني بومي برخوردار است.
مدير عامل شرکت پتروشيمي با بيان اينکه انحصار توليد اين کاتاليست ها تنها در اختيار يک شرکت آمريکايي است گفت: با دستيابي به اين دانش فني، گامي بلند همسو با استقلال علمي مجتمع هاي پتروشيمي توليدکننده پلي‌اتيلن سنگين و قطع وابستگي به واردات اين محصول برداشته شده است.
قنبري ميزان صرفه جويي ارزي حاصل از توليد داخلي اين کاتاليست را ۴۰ ميليون دلار عنوان کرد و افزود: با توليد و تجاري سازي اين کاتاليست توانستيم نقش مهمي در تامين امنيت تکنولوژي ايفا کنيم.
وي  با بيان اينکه دانش توليد اين کاتاليست ها حاصل ۴ سال تحقيقات دانشمندان ايراني است گفت: مصرف گريد لوله پلي اتيلن سنگين در کشور حدود ۴۰۰ هزار تن است که براي توليد آن سالانه ۳۰ تن کاتاليست با قيمت متوسط ۴۰۰ دلار براي هر کيلوگرم مورد نياز است.
مديرعامل پتروشيمي شازند نيز هدف از مشارکت در توليد اين کاتاليست را حمايت از بومي سازي دانش توليد کاتاليست ها عنوان کرد و افزود: در سال هاي گذشته به دليل اينکه انحصار توليد اين کاتاليست ها در انحصار يک شرکت آمريکايي بود ، تهيه آن براي مجتمع هاي پتروشيمي با مشکلات متعددي همراه بود و در پاره اي از مواقع به تعطيل شدن خطوط توليد انجاميد، بنابراين تصميم گرفتيم تا بر روي بومي سازي توليد اين کاتاليست ها سرمايه گذاري کنيم .
ابراهيم ولدخاني افزود: سالانه يک و نيم ميليارد دلار ارز کشور صرف واردات انواع کاتاليست ها مي شود که اگر به دانش توليد آنها مجهز شويم ، صرفه جويي خوبي درزمينه خروج ارز خواهد شد.
وي با بيان اينکه توليد کاتاليستها وقتي ارزشمند است که به توليد انبوه برسد گفت: براساس تفاهم نامه اي که امروز به امضا رسيد، مجتمع پتروشيمي شازند از توليد انبوه اين کاتاليست ها حمايت مالي کرده و ريسک ناشي از تجاري سازي و تست آن در مجتمع هاي پتروشيمي را مي پذيرد چرا که معتقديم براي خودکفايي در اين زمينه راهي جز اين نداريم .

خبر جدید  راه‌اندازی زودهنگام واحد تقطیر فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس
0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب