امروز: سه شنبه, ۹ آذر , ۱۴۰۰ - - Tuesday, 30 November , 2021
3:30:00 - پنج‌شنبه 1 ژانویه 1970
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
افزايش ۱۷٫۷ درصدي تعداد معاملات مسکن تهران درماه بهمن
افزايش ۱۷٫۷ درصدي تعداد معاملات مسکن تهران درماه بهمن
خبرگزاري آريا-تعداد معاملات آپارتمان‌هاي مسکوني شهر تهران در بهمن سال ۱۳۹۶، به ۱۸٫۴ هزار واحد مسکوني رسيد که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۷٫۷ درصد افزايش نشان مي‌دهد.به گزارش خبرگزاري آريا، اداره بررسي ها و سياست هاي اقتصادي بانک مرکزي ، گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در بهمن سال ۱۳۹۶ را که برگرفته […]

افزايش 17.7 درصدي تعداد معاملات مسکن تهران درماه بهمن

خبرگزاري آريا-تعداد معاملات آپارتمان‌هاي مسکوني شهر تهران در بهمن سال ۱۳۹۶، به ۱۸٫۴ هزار واحد مسکوني رسيد که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۷٫۷ درصد افزايش نشان مي‌دهد.
به گزارش خبرگزاري آريا، اداره بررسي ها و سياست هاي اقتصادي بانک مرکزي ، گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در بهمن سال ۱۳۹۶ را که برگرفته از آمارهاي خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است، تهيه و منتشر کرده است.
مشروح اين گزارش به شرح زير است:
در بهمن سال ۱۳۹۶، تعداد معاملات آپارتمان هاي مسکوني شهر تهران به ۱۸٫۴ هزار واحد مسکوني رسيد که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۷٫۷ درصد افزايش نشان مي دهد.
در ماه مورد گزارش، متوسط قيمت خريد و فروش يک متر مربع زيربناي واحد مسکوني معامله شده از طريق بنگاه هاي معاملات ملکي شهر تهران ۵۵٫۱ ميليون ريال بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۲٫۳ درصد افزايش نشان مي دهد.
۱ – حجم معاملات مسکن
بررسي توزيع تعداد واحدهاي مسکوني معامله شده در شهر تهران به تفکيک عمر بنا در بهمن ماه سال ۱۳۹۶ حاکي از آن است که از مجموع ۱۸۳۹۲ واحد مسکوني معامله شده، واحدهاي تا ۵ سال ساخت با سهم ۴۸٫۷ درصد بيشترين سهم را به خود اختصاص داده اند. اين سهم در مقايسه با بهمن سال قبل ۵٫۲ واحد درصد کاهش يافته و در مقابل به سهم واحدهاي با قدمت بيش از ۱۵ سال افزوده شده است.
توزيع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در بهمن ماه سال ۱۳۹۶ حاکي از آن است که از ميان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۳٫۰ درصدي از کل معاملات، بيشترين تعداد قراردادهاي مبايعه نامه را به خود اختصاص داده است.
همچنين مناطق ۴ و ۲ به ترتيب با سهم هاي ۱۱٫۱ و ۹٫۶ درصدي در رتبه هاي بعدي قرار گرفته اند. در مجموع ۷۳٫۳ درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران مربوط به ۱۰ منطقه شهر (به ترتيب بيشترين فراواني شامل مناطق ۷،۳،۱۰،۱،۱۴،۸،۲،۴،۵ و ۱۱) بوده و ۱۲ منطقه باقيمانده ۲۶٫۷ درصد از کل تعداد معاملات را به خود اختصاص داده اند.
۲- تحولات قيمت مسکن
در بهمن ماه سال ۱۳۹۶، متوسط قيمت يک متر مربع زيربناي واحد مسکوني معامله شده از طريق بنگاه هاي معاملات ملکي شهر تهران ۵۵،۱ ميليون ريال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتيب ۵٫۱ و ۲۲٫۳ درصد افزايش نشان مي دهد. بيشترين رشد متوسط قيمت در اين ماه نسبت به ماه مشاابه سال قبل به منطقه ۵ (معادل ۳۷٫۸ درصد) و کمترين ميزان رشد به منطقه ۲۰ (معادل ۱۲٫۶ درصد) تعلق دارد.
در ميان مناطق ۲۲ گانه شهرداري تهران، بيشترين متوسط قيمت يک متر مربع زيربناي مسکوني معامله شده معادل ۱۱۵٫۴ ميليون ريال به منطقه ۱ و کمترين آن با ۲۴٫۳ ميليون ريال به منطقه ۱۸ تعلق داشته است. ارقام مزبور نسبت به ماه مشابه سال قبل به طور يکسان ۱۴٫۰ درصد افزايش نشان مي دهند.
۳ – تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در يازده ماهه سال ۱۳۹۶
در يازده ماهه سال ۱۳۹۶، تعداد معاملات آپارتمان هاي مسکوني شهر تهران به ۱۶۸٫۹ هزار واحد مسکوني رسيده که در مقايسه با مدت مشابه سال قبل، افزايش ۱۲٫۸ درصدي را نشان مي دهد. در اين مدت متوسط قيمت يک متر مربع بناي واحد مسکوني معامله شده از طريق بنگاه هاي معاملات ملکي در شهر تهران ۴۸٫۲ ميليون ريال بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰٫۱ درصد افزايش نشان مي دهد.
۵-تحولات اجاره بهاي مسکن
در بهمن سال ۱۳۹۶ شاخص کرايه مسکن اجاري در شهر تهران و در کل مناطق شهري نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتيب ۱۰٫۵ و ۹٫۳ درصد رشد نشان مي دهد. ماهيت قراردادهاي اجاره مسکن که اغلب يک ساله تنظيم مي شوند و نيز اثرپذيري شاخص اجاره بهاي مسکن از سياست هاي کنترل و مهار تورم، سبب تغيير متناسب اجاره بها با تحولات نرخ تورم در کشور شده است.
سهم هزينه مسکن (اجاره بهاي مسکن اعم از شخصي و غيرشخصي) در محاسبات شاخص کل بهاي کالاها و خدمات مصرفي (براساس سال پايه ۱۰۰=۱۳۹۵ ) معادل ۳۳٫۱ درصد است.
۶- جمع بندي
در بهمن سال ۱۳۹۶ حجم معاملات واحدهاي مسکوني و متوسط قيمت خريد و فروش يک متر مربع واحد مسکوني در شهر تهران به ترتيب به ۱۸٫۴ هزار فقره و ۵۵٫۱ ميليون ريال رسيد که نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتيب ۱۷٫۷ و ۲۲٫۳ درصد افزايش نشان مي دهد.
رشد تعداد معاملات انجام شده طي بهمن امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل در تداوم رشد نقطه به نقطه شش ماه اخير بوده به طوري که اين موضوع سبب شده تا در مجموع، تعداد معاملات آپارتمان هاي مسکوني شهر تهران در يازده ماهه سال ۱۳۹۶ در مقايسه با مدت مشابه سال قبل از افزايش ۱۲٫۸ درصدي برخوردار شد.
بررسي تحولات بازار اجاره بهاي مسکن در بهمن سال ۱۳۹۶ نيز نشان از تغيير متناسب اجاره بها با نرخ تورم در اين دوره دارد، به طوري که شاخص کرايه مسکن اجاري در شهر تهران و در کل مناطق شهري نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتيب ۱۰٫۵ و ۹٫۳ درصد رشد نشان مي دهد.

خبر جدید  عرضه چای در بورس کالای منطقه آزاد انزلی
0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب