امروز: چهارشنبه, ۱۰ آذر , ۱۴۰۰ - - Wednesday, 1 December , 2021
3:30:00 - پنج‌شنبه 1 ژانویه 1970
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
افزايش هزار مگاواتي اوج مصرف برق تهران در دو سال گذشته
افزايش هزار مگاواتي اوج مصرف برق تهران در دو سال گذشته
خبرگزاري آريا-خوش خلق گفت: اوج مصرف برق تهران در دو سال گذشته حدود هزار مگاوات افزايش يافته است.به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از پايگاه اطلاع‌ رساني وزارت نيرو (پاون)، غلامرضا خوش‌خلق با بيان اين مطلب گفت: صنعت برق بسيار گسترده بوده و با توجه به حجم مشترکان، نياز به خدمت رساني ۲۴ ساعته و […]

افزايش هزار مگاواتي اوج مصرف برق تهران در دو سال گذشته

خبرگزاري آريا-خوش خلق گفت: اوج مصرف برق تهران در دو سال گذشته حدود هزار مگاوات افزايش يافته است.
به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از پايگاه اطلاع‌ رساني وزارت نيرو (پاون)، غلامرضا خوش‌خلق با بيان اين مطلب گفت: صنعت برق بسيار گسترده بوده و با توجه به حجم مشترکان، نياز به خدمت رساني ۲۴ ساعته و بدون وقفه، حساسيت‌هاي ويژه اين صنعت و وابستگي زندگي روزمره به آن موجب مي‌شود علاوه بر حفظ وضع موجود، ملزم به رفع نيازهاي در حال رشد نيز باشيم.
وي با بيان اينکه شبکه برق يک شبکه زنده است و حالت ديناميک دارد، افزود: هر اتفاقي در يک نقطه از شبکه رخ دهد در ساير نقاط شبکه نيز حس مي‌شود و اين از ويژگي‌هاي يک شبکه به هم پيوسته است و حساسيت‌ها را در اين زمينه چندبرابر مي‌کند.
مديرعامل شرکت برق منطقه‌اي تهران، اين شرکت را پل ارتباطي شمال و مرکز کشور عنوان کرد و گفت: با ۶ شرکت برق منطقه‌اي ارتباط شبکه الکتريکي مستقيم داريم که مي‌تواند تأثيرپذيري متقابل داشته باشد.
وي با بيان اينکه ۲۰ درصد تاسيسات برق منطقه‌اي در حوزه برق تهران و در استانهاي تهران، البرز و قم قرار دارد، اظهار داشت: اين حجم تاسيسات يک پنجم تاسيساتي است که در ساير شرکت‌ها قرار دارد و ۲۵ درصد از مشترکان کشور يعني يک چهارم مشترکان کشور نيز در حيطه عملياتي برق تهران هستند و با توجه به پايتخت بودن تهران و وجود سفارتخانه‌ها، وزارتخانه‌ها و دستگاه‌هاي متعددي که مراکز آن در تهران است تأمين برق حساسيت ويژه‌اي ايجاد مي‌کند.
خوش خلق با اشاره به قدمت شبکه برق تهران خاطرنشان کرد: برق منطقه‌اي تهران قديمي‌ترين شرکت کشور بوده و به همين دليل فرسوده‌ترين شبکه کشور را نيز داراست و با توجه به جميع مسائل مي‌توان دريافت که همکاران جهت انجام مراقبت ويژه و لحظه‌اي، بازسازي و توسعه شبکه با چه کار دشواري روبه رو هستند.
وي رشد پيک کشور در دو سال اخير را حدود ۶ درصد اعلام کرد و افزود: در سال ۹۴ پيک حدود ۸۹۸۹ مگاوات بوده و در سال ۹۶ به ۱۰ هزار و ۹۱ مگاوات رسيده که اين ميزان حدود هزار مگاوات افزايش مصرف را نشان مي‌دهد.
مديرعامل برق منطقه‌اي تهران با اشاره به عبور موفق از پيک‌هاي سال‌هاي گذشته، علت آن را برنامه ريزي از نيمه دوم سال قبل عنوان کرد و گفت: امسال نيز از شهريورماه براي آماده سازي به منظور عبور موفق از پيک ۹۷ به رغم عقب افتادگي‌هايي که در برق تهران وجود دارد اقداماتي را شروع کرديم.
وي با بيان اينکه ظرفيت منصوبه در تهران نسبت به متوسط کشور عقب‌تر است اظهار داشت: نسبت ظرفيت منصوبه کل پستهاي کشور به پيک ۲٫۵ برابر بوده در حاليکه اين نسبت در برق تهران کمتر از ۱٫۵ برابر است و اين نشان مي‌دهد که وضعيت در برق تهران حساس‌تر بوده و با خارج شدن يک ترانسفورماتور از مدار مشکلاتي ايجاد و حتي منجر به خاموشي هم مي‌شود.
خوش‌خلق علت اين امر را عدم سرمايه گذاري به موقع و کند شدن روند آن از سال ۸۳ اعلام کرد و گفت: به دليل تثبيت قيمت‌ها از آن سال و با توجه به اينکه هزينه تمام شده طرحها در تهران نسبت به ساير نقاط کشور بيشتر است و همچنين محدوديت‌هايي که در حين انجام طرحها در تهران وجود دارد از جمله اخذ هزينه‌هاي حفاري بسيار زياد توسط شهرداري، اخذ مجوز کار، اجازه انجام کار تنها از ساعت ۱۱ شب تا ۵ صبح همگي موجب شده تا هزينه تمام شده طرح‌ها نسبت به ساير نقاط کشور بيشتر شود.
وي همکاري مجموعه‌هاي خدمتگذار در تهران، تخصيص بودجه‌هاي مناسب و بهره گيري از تکنولوژي و تجهيزات جديد را از جمله راهکارهايي دانست که مي‌تواند به پيشبرد اهداف در برق تهران کمک کند.
مديرعامل برق منطقه‌اي تهران با اشاره به اينکه اين شرکت در تهران حدود ۳۰ کيلومتر تونل زيرزميني و ۱۵۰۰ کيلومتر کابل دفني دارد، تاکيد کرد: در تهران احداث شبکه هوايي انتقال غيرممکن است که اين امر موجب شده از کابل و تونل‌هاي زيرزميني استفاده کنيم.
وي اعلام کرد: به منظور رفع مشکلات برق تهران تا افق ۱۴۰۴ به طور سالانه قريب به ۱۵۰۰ ميليارد تومان اعتبار و در مجموع اعتباري در حدود ۱۰ هزار ميليارد تومان لازم است که متاسفانه با توجه به شرايط اقتصادي و قيمت برق اين امکانپذير نيست.
مديرعامل برق منطقه‌اي تهران درخصوص طرح‌هاي در دست اقدام اين شرکت جهت عبور مطمئن از پيک بار تابستان ۹۷ نيز گفت: حدود ۵۰۰ ميليارد تومان طرح به منظور عبور از پيک ۹۷ درنظر گرفته شده که برخي به پايان رسيده و ساير اين طرح نيز تا ابتداي سال آينده به پايان مي‌رسد.
وي با تاکيد بر اينکه ظرفيت مديريت مصرف در کشور بسيار زياد است افزود: اگر مردم از اين ظرفيت استفاده کننده ضمن کمک به اقتصاد خانوار به اقتصاد ملي نيز کمک مي‌شود.
مديرعامل برق منطقه‌اي تهران پيک بار در سال را حدود ۲۰۰ ساعت در سال اعلام کرد و گفت: اگر مردم اين ۲۰۰ ساعت را واقعاً مديريت کنند نياز به صرف هزينه‌هاي بسيار سنگين جهت افزايش ظرفيت نيست.
خوش خلق با بيان اينکه تجربه نشان داده قيمت مي‌تواند در مديريت بسيار مؤثر باشد، يادآور شد: در سال ۹۰ با شروع هدفمندي يارانه‌ها و افزايش نرخ برق از ۱۷ تومان متوسط در کشور به ۴۲ تومان، رشد مصرف حدود ۶ درصدي به صفر کاهش يافت و حتي حدود ۲ درصد هم در اين زمينه رشد منفي داشتيم نسبت به سال ۸۹ اين کاهش مصرف نزديک به ۹ درصد گزارش شد.
وي افزود: در سال بعد و با تغيير نرخ ارز و موازنه مالي اين افزايش کم رنگ‌تر شد و به روال گذشته برگشت بنابراين قيمت مي‌تواند در مديريت مصرف تاثيرگذار باشد هرچند که ما به دنبال افزايش قيمت نيستيم.
مديرعامل برق منطقه‌اي تهران با بيان اينکه آب و برق دو کالايي است که ما از آيندگان قرض مي‌کنيم، تاکيد کرد: مجاني کردن آن به کسي کمک نمي‌کند و موجب افزايش مشکلات مي‌شود.
وي با گلايه از برخي قوانين در کشور از جمله قانون رايگان کردن آب و برق در مساجد و قانون در حال تصويب رايگان کردن آب و برق مدارس اظهار داشت: هر چند قانونگذاران نيتشان خير است اما نتيجه خوبي نمي‌گيرند و اين امر موجب عدم مديريت مصرف در مدارس مي‌شود همانطور که بعد از مجاني شدن آب و برق در مساجد رشد مصرف در برخي از آنها تا ۷۰ درصد افزايش داشت.
خوش خلق پيشنهاد کرد: براي کمک به مدارس اعتباري به طور اختصاصي جهت پرداخت هزينه‌هاي آب و برق در اختيار آموزش و پرورش قرار داده شود تا خود اين سازمان آن را مديريت کند.
وي با تاکيد بر اينکه قانونگذاران بايد کمک کند در منابع ملي صرفه جويي بيشتر شود، تصريح کرد: دقت نظر در قانونگذاري مي‌تواند در اين زمينه کمک کننده باشد.
وي استفاده از فناوري روز دنيا، مصرف صحيح، برنامه استراتژي جهت مديريت منابع آب و برق را در کشور الزامي دانست و گفت: ظرفيت مديريت مصرف و بهينه سازي آن در کشور وجود دارد و با استفاده از تجهيزات، برنامه ريزي، دقت و کنترل در مصرف توسط هر شخص اين امکانپذير است.
مديرعامل برق منطقه‌اي تهران افزود: اگر هر شخصي معادل يک لامپ ۲۰ وات در کشور کمتر مصرف کند يک جمعيت ۲۰ ميليوني مي‌تواند حدود ۴۰۰ مگاوات مديريت مصرف داشته باشند و به راحتي از پيک بار در کشور عبور کنيم.
وي در پايان از همه تلاشگران صنعت برق کشور جهت تأمين برق مطمئن و پايدار در بدترين شرايط کاري قدرداني کرد.

خبر جدید  سرخط اخبار هواپیمایی،فرودگاه ها و سفر در 15 تیر 1397
0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب