امروز: چهارشنبه, ۱۷ آذر , ۱۴۰۰ - - Wednesday, 8 December , 2021
3:30:00 - پنج‌شنبه 1 ژانویه 1970
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
افزايش حمايت وزارت صنعت از صنايع کوچک در سال آينده
افزايش حمايت وزارت صنعت از صنايع کوچک در سال آينده
خبرگزاري آريا-معاون طرح و برنامه وزير صنعت، معدن و تجارت در امور توليد گفت: در سال اقتصاد مقاومتي وزارت صنعت، معدن و تجارت تمام توان خود را به کار گرفته تا رونق اقتصادي در همه واحدهاي صنعتي پايدار شود و واحدهاي راکد صنعتي به چرخه توليد باز گرداند.به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از شاتا، […]

افزايش حمايت وزارت صنعت از صنايع کوچک در سال آينده

خبرگزاري آريا-معاون طرح و برنامه وزير صنعت، معدن و تجارت در امور توليد گفت: در سال اقتصاد مقاومتي وزارت صنعت، معدن و تجارت تمام توان خود را به کار گرفته تا رونق اقتصادي در همه واحدهاي صنعتي پايدار شود و واحدهاي راکد صنعتي به چرخه توليد باز گرداند.
به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از شاتا، رضا رحماني در خصوص برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت براي صنايع کوچک و متوسط در سال آينده تصريح کرد: در حال حاضر ۹۱ درصد از صنايع موجود در کشور را صنايع کوچک تشکيل مي‌دهند که ۴۱ درصد از اشتغال فعال حوزه صنعت را به خود اختصاص داده اند. همچنين ۵ درصد از صنايع موجود کشور در اختيار صنايع متوسط قرار دارد که اين بخش نيز ۲۱ درصد از سهم اشتغال کشور را در اختيار دارد.
وي با اشاره به سهم ۵۳ درصدي اشتغال صنايع کوچک و متوسط، افزود: ارتقا و توسعه اين بخش صنايع منوط به توسعه صنايع بزرگ است و اين صنايع بزرگ هستند که محرک صنايع کوچک هستند که از نظر اشتغال و تعداد سهم بالايي دارند.
رحماني يکي از مهمترين راه‌هاي رونق صنايع کوچک و متوسط را حمايت از سرمايه گذاري در بخش‌هاي مختلف توليدي دانست و ادامه داد: البته پيش از اين اقدامات خوبي جهت حمايت از اين سرمايه گذاري‌ها در وزارت صنعت، معدن و تجارت از جمله صندوق ضمانت سرمايه گذاري صنايع کوچک و اقداماتي از اين قبيل انجام شده است اما بايد با راهکارهاي جديد به دنبال سرمايه گذاري بيشتر در اين حوزه بود.
وي اضافه کرد: بر اساس آمار موجود صنايع توليد کننده محصولات کاني غيرفلزي، صنايع مواد غذايي و آشاميدني، توليد محصولات فلزي فابريکي، توليد منسوجات و توليد محصولات لاستيکي و پلاستيکي در شاخص سهم تعداد بنگاه هاي صنعتي با اشتغال بيش از ۱۰ نفر کارگر، بيش از ۶۰ درصد از تعداد بنگاه‌هاي کشور را شامل مي شوند.
رحماني با تاکيد بر لزوم توجه بيشتر به صنايع کوچک و متوسط افزود: صنايع کوچک با وجود داشتن ۲۴ درصد سرمايه، ۴۱ درصد اشتغال را در برمي‌گيرند و اين بدان معناست که صنايع مذکور کارگربَر و صنايع بزرگ سرمايه بَر هستند و با توجه به کمبود سرمايه و رشد منفي سرمايه گذاري در چند سال اخير بايد به سرمايه گذاري در صنايع کوچک و متوسط توجه بيشتري شود.
معاون طرح و برنامه وزير صنعت، معدن وتجارت در تشريح مشکلات صنايع کوچک و متوسط بيان کرد: متاسفانه عواملي همچون وجود شرايط رکود اقتصادي در سال‌هاي گذشته، کاهش مصرف کالاهاي توليدي،عدم تامين مالي واحدها، وجود ظرفيت هاي خالي، عدم تامين مالي طرح هاي سرمايه گذاري و طولاني شدن بهره برداري از طرح‌ها و عدم توجيه اقتصادي آن‌ها، مشکلات مديريتي و عدم شکل گيري فراگير خوشه‌هاي صنعتي و تاثيرات اين پارامترها بر واحد‌هاي کوچک و متوسط را مي توان به عنوان مهمترين مشکلات اين بخش در نظر گرفت و بايد با تمام توان براي رفع اين معضلات کوشيد.
رحماني با بيان اينکه بخش صنعت و معدن و تجارت يک سوم سهم اشتغال کل کشور و دوسوم اشتغال بخش مولد اقتصاد را به خود اختصاص داده است،تصريح کرد: حدود ۵۰ درصد از اشتغال بخش صنعت را صنايع مواد غذايي و آشاميدني، توليد محصولات کاني غير فلزي، وسائل نقليه موتوري و کشنده و توليد فلزات اساسي تشکيل مي‌دهد و اين آمار بازگو کننده آن است تمرکز اشتغال در بخش صنعت بسيار بالاست و ضرورت توزيع مناسب اشتغال در صنايع ديگر را منعکس مي کند.
وي افزود: در سال اقتصاد مقاومتي وزارت صنعت، معدن و تجارت تمام توان خود را به کار گرفته تا رونق اقتصادي در همه واحدهاي صنعتي پايدار شود و واحدهاي راکد صنعتي به چرخه توليد باز گرداند.

خبر جدید  بخش خصوصی کلید نجات صنعت حمل و نقل هوایی است
0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب